עופרה רוזנפלד | מינוף יכולות להשגת תוצאות

top banner1

logo-h4r

  • יש לנו את כל המשאבים להיות מי שאנחנו רוצים להיות

  • אנחנו האחראים לתוצאות שנשיג בחיינו

  • כולנו צריכים אמונה ביכולות שלנו, דרך ברורה והנחייה בגובה העיניים

  • הטיפול במילת יוביל אותך לבחירות הנכונות ולתוצאות שרצית

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

טכניקת חשיבה למצוינות

 NLP / דמיון מודרך

אם היה לכם יום גרוע – המוח שלכם יציג בפניכם במשך כל הלילה והיום שלמחרת וגם כמה ימים אחרי ויש שימשכו אירוע רע זמן רב מאד. הכעס שמגיע על האירוע הישן כשראינו משהו שמזכיר לנו את ההרגשה יכול להגיע גם באחור של כמה שנים, הכעס הזה בונה את מרבית האמונות שלנו אלה המונעות מאיתנו להתקדם ולהצליח, אז..אפשר גם אחרת.

על NLP / דמיון מודרך

האמונה ש 'החיים קשים 'או ' אני לא יכול להרשות לעצמי לנוח' אין סיכוי שתעשו הרבה כייף בחיים ולא משנה כמה תתאמצו משום שמנגנון הסינון שלכם לא יאפשר לחויות של הנאה לחדור למסך התודעה שלכם.

אלא... אם תחליטו להחליף ערוץ! 'לא יכול לעשות זאת' פירושו בעצם 'יכול לא לעשות זאת 'החוכמה לגייס לשרות החיים שלך רגשות נעימים במקומם של הלא נעימים .להתרחק מההרגשה הרעה ולהתקרב להרגשה הטובה.

NLP נותן לך כלים כיצד להשתמש במוח שלך כדי להחליף ערוץ ולא רק בטלוויזיה שלך, איך להניע את המחשבות שלך, כך שתוכל להשיג את מה שאתה רוצה, מתי שתרצה, לכמה זמן שתרצה ובכל תחום בחיים.

אתה מפעיל לרצונך את מתג הכיבוי וההדלקה בהתאם לתסריט שרק אתה מיצר על פי דגם ערכי שהצבת לפניך בדרך של למידה חושית מובנית.אתה מדמיין תמונות טובות והמוח מיישם אותם כאילו הם חלק מהתוכנה הטבעית שלך.המוח לא יודע להבחין בין תמונות מהמציאות ובין תמונות שאתה שותל הוא מטמיע את כולם וכך אם הזמן אתה יוצר דפוסי תגובה בהתאם לתמונות שהטמעת.

שינוי קל להשגה כאשר אתה יודע מה לעשות.

NLP זו טכנולוגיה אנושית למצוינות. אחת הטכניקות, בעלת העוצמה הרבה ביותר הקיימת היום להתפתחות אישית ולמימוש מטרות אישיות.

NLP - ההיסטוריה

NLP התחיל להתפתח בתחילת שנות השבעים, עי ריצ'רד בנדלר וג'ון גרינדר, בנדלר היה מתמטיקאי, גרינדר בלשן, שניהם רצו ללמוד מה הופך אנשים מסוימים למצליחים בתחומם הרבה מעבר לקולגות שלהם.

בהתחלה הם עשו את זה עם מטפלים ידועים מהתחום הפסיכולוגי:

ההיפנוטרפיסט מילטון אריקסון, מפתח הגשטלט פריץ פרלס והמטפלת המשפחתית וירג'יניה סטיר.

הם צפו בהם, איך הם משתמשים בגופם, הם למדו את תהליכי החשיבה שלהם, והם למדו את האופן בו הם השתמשו בשפה,הם

עשו להם מה שנקרא Modelling - דיגום.

כאשר בנדלר וגרינדר השתמשו בכלים שהם חקרו ולמדו,הם השיגו, אף הם תוצאות מצוינות.

מתוך התהליך הזה הם יצרו סט של טכניקות וקראו לו NLP.

NLP - Neuro Linguistic Programming

NLP - Neuro.

המערכת העצבית/המוח או איך אנחנו חושבים.

הדרך בה אנו חושבים, ברמה המודעת וברמה התת-הכרתית נקבעת באמצעות החושים שלנו: ראיה, שמיעה, תחישה, ריח וטעם.

באמצעות השימוש בטכנולוגית NLP אתה יכול לעצב/לשנות את המחשבות שלך, להתחבר למקורות הכוח והעוצמה שבך בכל זמן שתבחר. המחשבות שלך משפיעות גם על הגוף שלך, ולכן הבריאות שלך תשתפר.

NLP - Linguistic.

תקשורת מילולית או איך אנחנו מבטאים את המחשבות/תחושות שלנו.

התקשורת המילולית משמשת אותנו לתיאור החוויות שלנו ובדיאלוג הפנימי שאנו מנהלים עם עצמנו. היא שיקוף של המחשבות שלנו. NLP מחדד את המודעות לשפה שאנו משתמשים מעצים את איכות התקשורת שלנו עם עצמנו, את יכולת השכנוע שלנו ורתימת האחרים.

NLP - Programming.

התנהגות/תגובה או איך אנחנו הופכים מחשבה לפעולה.

לכל אחד יש הדרך הייחודית לו כדי לפרש את המציאות, חלק מהדרכים הללו מובילות למטרות הרצויות וחלקן לא. מתוך למידת מה עובד אצלנו ואצל האחרים, נפתחת האפשרות לאימוץ דפוסי התנהגות שישרתו את המטרות שאנו רוצים להגשים.

NLP זו היכולת ללמוד ולדעת איך מישהו עושה את מה שהוא עושה מצוין, וזו האפשרות לאמץ את ההצלחה הזו לעצמך.

דמיון מודרך - כיצד מיצרים אמונות מגבילות בחיינו?

חוקרים מעריכים שאנחנו נחשפים בכל שנייה ל- 2 מיליון פריטי מידע, המוח שלנו מסנן את המידע לעיתים מרצון מכוון ולעיתים מחוסר תשומת לב זמנית.

המידע מסונן באמצעות 3 מסננים: השמטה, עיוות והכללה.

השמטה נוצרת כדוגמת המקרה שבטוח מוכר להרבה מכם

כאשר אתה לא מוצא את המפתחות בשום מקום, עד שמישהו מראה לך שהם היו מונחים לפניך כל הזמן. מסיבה כלשהי, המוח שלך השמיט את המידע שהגיע דרך העיניים.

בתקשורת בינאישית זה קורה הרבה פעמים, לדוגמא, האם אתה יכול להיזכר באירוע שבו אמרת משהו למישהו והוא המשיך להתנהג כאילו לא אמרת דבר, זה לפעמים מרגיז מאוד ובכן, אפשר להתחיל לוותר על הכעס ולא לקחת את זה באופן אישי, לפחות בחלק מהפעמים המוח של בן השיח פשוט השמיט את הדברים שאמרת.

מנגנון העיוות, משנה את המידע כאשר הוא נכנס פנימה, ממש הופך אותו למשהו שהוא איננו.

דוגמא: מישהו שבזמן שיחה עמך לא שם לב בשל ענייניו הוא או בשל כשל טכני אחר למה שאמרת ואתה החלטת שהוא מתעלם ממך בכוונה מתוך חוסר כבוד אליך.

אתה ממש יצרת לעצמך משמעות שונה לחלוטין לסיטואציה ולכוונות בין שיחך. משם הפלגת לתחושה של חוסר ערך שאתה כנראה נראה בעיניו ואולי גם בעיני עוד כמה אנשים חשובים כמותו...

הכללה הוא המנגנון באמצעותו אנו יוצרים בין היתר, גם מושגים, כמו לדוגמא: גזענות, דת, לאום וכו'. וכך, כאשר מישהו עושה משהו, אנו עושים הכללה לגבי כל האנשים המשתייכים כביכול לאותה קבוצה.

בהכללה, אופייני שימוש במילים כמו: תמיד, כולם, אף אחד, אף פעם. (אף אחד לא אוהב אותי, אף פעם אתה לא עוזר לי, תמיד אני לבד כאשר המכונית לא מניעה וכו').

דוגמא מצוינת להכללה, היא של מדען שיצר דלת מיוחדת, היא נראתה כמו דלת רגילה, אבל הידית הייתה בצד בו נמצאים הצירים,כל מה שהיה צריך לעשות בכדי לפתוח אותה זה לדחוף בצד שבו אין ידית.

היו כאלו שניסו בכוח וזה כמובן לא הצליח, היו מתוחכמים יותר שביקשו מפתח ושום-דבר,ועוד כל מיני ניסיונות שונים ומשונים. רק אחד בלבד הצליח,לאחר 20 דקות של ניסיונות, הבחור התעייף ונשען על הדלת, בצד של ה"כאילו יש צירים", והופ, הדלת

נפתחה, הוא הצליח!

אז חישבו איזה הכללות אתם עושים שמונעים מכם לפתוח את הדלתות הנכונות לכם.

המנגנונים הללו: השמטה,עיוות והכללה נוצרים באמצעות; הערכים, האמונות, ההחלטות שעשינו בעבר, חוויות העבר שלנו, דברים שנאמרו לנו ע"י אנשים משמעותיים יותר או פחות עבורנו,ואנו יוצרים את כל זה מבלי שנחשוב על כך, בצורה בלתי מודעת, מתוך ניסיון החיים שלנו.

מאחר ולכל אחד מאתנו ניסיון חיים שונה, המנגנונים, הפילטרים שלנו שונים מאחד לשני. מה שאומר שכל אחד ואחד מאיתנו קולט את העולם החיצון בצורה שונה ובכך מפרש אותו באופן שונה גם כן.

כך בעצם נוצרים כשלים בתקשורת הבינאישית והתקשורת בין אנשים הופכת מורכבת ובעיתית.

NLP מלמד אותנו איך לזהות את הפילטרים שלנו ושל האחרים, ההכללות, ההשמטות והעיוותים. טכניקות אלה מאפשרות לנו להתגבר על הטריקים שהמוח עושה לנו ולאחרים, כדי להגיע לתוצאות הרצויות לנו ולאחרים.

שיטת NLP מבוססת על מחקרים שהתבססו על תצפיות בתחום התקשורת הבין-אישית ומצאו דגמי התנהגות החוזרים על עצמם,

ניתוח הדגמים הללו הוליד את שיטת NLP.

התחום ממשיך להתפתח ולהתרחב, נכתבו עליו כבר מאות ספרים, ונערכו לא מעט מחקרים מבוקרים בתחומים שונים ומגוונים המוכיחים את יעילות השיטה.

להלן מחקרים שנערכו בתחום - NLP

NLP בבריאות

במחקר בן שנה שנערך ממאי 1993 עד מאי 1994 בהיתר משרד הבריאות של דנמרק, נבדקה השפעת NLP על התופעות

הפיזיולוגיות של האסטמה. התוצאות המחישו היטב את האפקטיביות של NLP בתחום הטיפול הרפואי בגוף. לאחר כ-13 שעות של עבודת NLP, הנבדקים הגדילו את קיבולת הריאות שלהם ב-200 מ"ל (כמה שנות נזק רופאו תוך שנת מחקר אחת),

הפסיקו לחלוטין להשתמש במשאפים, וכן הפרעות השינה שלהם פסקו לחלוטין. מחקרים אחרים הראו תוצאות דומות עם הפרעות כמו לחץ דם גבוה.

NLP - טיפול קצר מועד

רופא בשם דיוויד מאס חקר את הטיפול קצר המועד בפוביות ותסמונת פוסט טראומטית. ב-1991 הוא עבד עם 70 שוטרים שהיו

מעורבים בפיצוץ המטוס בלוקרבי (מטוס פאן אם מסוג 747 שהתרסק על הכפר הסקוטי לוקרבי בדצמבר 1988, לאחר שהתפוצץ כתוצאה ממטען חבלני. 259 נוסעי המטוס נהרגו, ברובם אמריקנים ועוד 11 מתושבי לוקרבי). הוא דיווח בכתב העת

הבריטי לייעוץ פסיכולוגי (British Journal of Counselling Psychology) שהטיפול הצליח בכל אחד מהמקרים, תוך מקסימום 3 פגישות.

ב-1998 בניו-זילנד מנחי NLP ד"ר ריצ'רד בולסטאד ומרגוט המבלט הנחו קבוצה של 25 פסיכיאטרים בסרייבו ולימדו אותם

להשתמש בטכניקה עם ניצולי המלחמה בבוסניה וקוסובו. הם דיווחו על הצלחה מיידית בשימוש בתהליך לאחר שני ימי הנחייה בלבד.

NLP במכירות

מחקר שנערך ב-1981 באוניברסיטת אורֶגון בחן אנשי מכירות מצטיינים (נבחרו לשם כך עשרת אנשי המכירות הטובים ביותר

מכל חברה), והשיטות שלהם הושוו עם קבוצה של אנשי מכירות ממוצעים. במחקר התגלה שהצלחת אנשי המכירות המצליחים

הייתה מבוססת על השימוש המדויק באותן תבניות השפה שזוהו בעזרת NLP . זקוט דגרמו, עורך כתב העת "הצלחה"

(Success Magazine) אמר על שיטת NLP: "מימי לא ראיתי טכנולוגיה יותר רבת עוצמה".

NLP בספורט

אתלטים וספורטאי צמרת עושים שימוש נרחב בשיטת NLP. איאן ווסנאם, שחקן הגולף שהגיע להיות מספר אחד בעולם בשנת 1991 ואלוף ארה"ב (US Masters winner) אמר בפשטות: "NLP סייע למשחק שלי. הוא יעזור גם לך".

ספורטאי הטריאטלון (שילוב של שחייה, רכיבה על אופניים וריצה) המצטיין מניו-זילנד סטיב גרני אמר: "אני חייב המון תודות לעבודת NLP שעשינו לפני המרוץ מחוף לחוף. זה שינה את החשיבה שלי ב-180 מעלות לגישה נחושה ונחרצת. יום המרוץ היה מהנה במידה מדהימה. הכול היה פשוט קליל".

NLP ופיתוח עצמי

ב-1990 וב-1992 כתב העת "דיווחים פסיכולוגים" (Psychological Reports) פרסם מחקר על ההשפעות של הנחיית NLP. המחקר הראה שהמשתתפים הגבירו את התחושה שהם בשליטה על חייהם, הפחיתו את רמות החרדה בחייהם והפגינו רמה גבוהה יותר של 'הגשמה עצמית'.

מחקרים בתחום של דמיון מודרך

מחקרים מדעיים הוכיחו כי המח האנושי אינו מבדיל בין דמיון למציאות מבחינת התופעות הנוירולוגיות, לדוגמא: כאשר אנחנו מדמיינים שהות מרגיעה על חוף הים, הגוף שלנו נרגע בדיוק באותו אופן שבו היה נרגע ,אילו היינו שוהים בחוף של ממש. או למשל כשאנו מדמיינים לימון חמוץ ועסיסי בפה, אנחנו מריירים כאילו יש לנו לימון אמיתי בתוך הפה.

דמיון מודרך הוא בעצם "שיחה" עם התת-מודע , שיחה כזאת מתקיימת במצב של רגיעה והרפיה, בעיניים עצומות, כשהמודע שלנו "נח" ומאפשר את התקשורת הזו. דיאלוג חשוב זה מאפשר לנו לסגור עניינים פתוחים מהעבר, ולנקות זיכרונות כואבים שהיוו מכשולים תת-מודעי חיבור זה עוזר לנו ליצור שינוי מחשבתי רגשי והתנהגותי, בזמן קצר יחסית ומשפר משמעותית את תפיסת המציאות שלנו(החוויה הסובייקטיבית).

ספורטאים מצטיינים עושים שימוש יומיומי בשיטת דמיון מודרך כדי לשפר את הביצועים שלהם, לעתים מבלי שיהיו מודעים לכך. שחקן גולף, לדוגמה, יכול ליצור תמונה מנטאלית של השטח, ולדמיין בדיוק את המקום אליו יוביל את הכדור בכל חבטה. מנהיגים מצליחים משתמשים הרבה בטכנית דמיון מודרך, שכן הם יכולים לדמות את האפשרויות ואת הפוטנציאל. הם יתכננו באופן מדויק במוחם כל פרט לפני הביצוע. כאשר יגיעו לידי הביצוע, בדרך כלל זה ייעשה ללא פגם, שכן הם פתרו את כל הבעיות האפשריות בשלב ההדמיה. אפשר להיעזר בזה בכל תחום בחיים. לפני הופעה, פרזנטציה עסקית, עימות קשה. הנה כמה דוגמאות מתחומים שונים שעליהן דווח בכתבי העת המקצועיים.

דמיון מודרך בספורט ועסקים

החוקר ד"ר צ'רלס גרפילד, דוקטורנט במתמטיקה ופסיכולוגיה, ערך מחקר נרחב על אנשים מצליחים במיוחד בתחום העסקים והספורט. הוא פיתח עניין מיוחד במצוינות במהלך עבודתו בנאסא, כאשר צפה באסטרונאוטים המתאמנים שוב ושוב בסימולציה על פני האדמה לפני שיצאו לחלל. הוא החליט לחקור את המאפיינים של מצטיינים. אחד הדברים שהמחקר שלו הראה הוא שכמעט כל

הספורטאים בדרגה ראשונה בעולם עושים שימוש בטכניקות של דמיון מודרך. הם רואים את הדברים, מרגישים אותם, וחווים אותם לפני שהם בעצם מבצעים אותם. הם מתחילים עם סוף התהליך במוחם.

דמיון מודרך בבריאות

במחקר של קרן המרפאות של קליבלנד שנערך על מנותחי לב, אצל אלה שהאזינו לקלטת של דמיון מודרך הייתה הפחתה משמעותית בכאב, ברמת המתח והחרדה. מטופלים אפילו עזבו את בית החולים יומיים מוקדם יותר מאשר המטופלים שלא האזינו לקלטות.

(Tusek, Cwynar, Cosgrove: The Journal of Cardiovascular Management. March/April 1999.)

ד"ר מניקס מהמרכז לכאבי ראש בגרינסבורו דיווח על ההשפעות החיוביות שיש בשימוש בשיטת דמיון מודרך על חומרת כאבי ראש ואיכות החיים. המחקר נערך תחת חסות קרן המרפאות של קליבלנד.

Mannix L, Tusek D., Solomon G.: Effect of Guided Imagery on Quality of Life for Patients with Chronic Tension-Type Headache. Headache: The Journal of Head and Face Pain. May 1999, Vol. 39, No.5.

ב-1999 נערך מחקר שהוכיח ששיטות פשוטות ולא חודרניות, כמו דמיון מודרך, המעניקות למטופלים הזדמנות ל"מילוט נפשי" זמני לפני, במהלך ואחרי פרוצדורות קרדיולוגיות כגון צנתור, אנגיופלסטיקה (הרחבת עורקים) וניתוח.

Tusek, D.: Cath-Lab Digest: May 1999, Vol 7, Number 5

חוקרים באוניברסיטת אוהיו בקולומבוס באוהיו מצאו שחולי סרטן שנעזרו בטכניקות דמיון מודרך בזמן שקיבלו טיפול כימותרפי היו יותר רגועים, יותר מוכנים, וקיבלו את הטיפול באופן חיובי יותר מאשר אלה שלא השתמשו בטכניקה.

דמיון מודרך יכול לסייע גם בשינוי המחזור החודשי ובהקלה בסימפטומים – במחקר שנערך בבית החולים הכללי מסצ'וסטס(Massachusetts General Hospital) בבוסטון מצאו ש-12 מתוך 15 נשים בגילאי 21 עד 40, שהשתמשו בשיטת דמיון מודרך למשך שלושה חודשים, האריכו את התקופה שבין המחזורים בארבעה ימים בממוצע, והפחיתו למחצה את רמת המתח שחוו לפני המחזור. הן דיווחו גם על מידה פחותה של תנודות מצבי רוח.

באוניברסיטה של דרום פלורידה בטמפה, חוקרים ביקשו מ-19 גברים ונשים בגילאי 56 עד 75, שסבלו מברונכיט כרונית ונפחת, לדרג את רמת החרדה, הדיכאון, העייפות וחוסר הנוחות שלהם לפני שהתחילו להיעזר בשיטת דמיות מודרך ולאחר מכן. החוקרים הגיעו למסקנה שהשימוש בתרגילי דמיון מודרך שיפרה באופן משמעותי את איכות החיים הכללית של אותם אנשים.

מחקר באוניברסיטת ייל (Yale) הראה שמצבם של חולים הסובלים מדיכאון חמור השתפר כאשר דמיינו סצנות שבהן הם קיבלו תשבחות מאנשים שהם העריצו – תרומה רצינית להערכה העצמית שלהם.

מחקר מבוקר על קבוצה של 55 נשים בחן את השפעות ההדמיה וההרפיה על ייצור החלב של אמהות של יילודים שנמצאו במחלקה לטיפול נמרץ. הן קיבלו קלטת הרפיה באורך עשרים דקות ולאחריה דמיון מודרך על סביבה נעימה, חלב שזורם בחופשיות בחזה, ועור התינוק החמים מול עורן. האמהות האלה ייצרו יותר מכמות כפולה של חלב מאשר אלה שקיבלו רק טיפול רגיל.

מחקרים אחרים הראו שתרגילי דמיון מודרך יכולים להוריד לחץ דם, להאט את קצב הלב ולעזור בטיפול בבעיות שינה, השמנת יתר ופוביות.

כמה מילים לסכום

באמצעות דימיון מודרך ושינוי דפוסי מחשבה אנחנו יכולים ליצור גישה חיובית אשר יכולה להניב תוצאות של הצלחה בהתנהגותנו בשטח עם נשתמש בהם נכון ובאופן עקבי.

דמיון מודרך נותן לנו מפתח ואנחנו יכולים לבחור אם להשתמש בו ולהגיע אל היעדים שלנו...

הכותבת: עופרה רוזנפלד מנכ"ל מילת,פסיכותרפיסטית, מטפלת, מאמנת אישית ומנחת סדנאות חשיבה.